Zpět

    Na této stránce budou:
    - básně (naše i cizí)
    - myšlenky (naše i ty, které nás zaujaly)
    - postřehy
    - a podobné věci...





    Doporučuji výbornou knihu Cormacka McCarthyho - Cesta.
    Kniha byla zfilmována v režii Johna Hillcoata a nutno řící, že se mu to celkem povedlo...





    Tak Larssonova trilogie pokračuje, třetí díl vyšel prozatím jen na Slovensku, nicméně oba další díly již byly zfilmovány:
    Dívka, která si hrála s ohněm
    Dívka, která kopla do vosího hnízda
    Každopádně - přestože filmy jsou celkem dobře natočeny - výrazně doporučuji knihy...!





    Začalo to filmem "Man Som Hatar Kvinnor" - "Muž, který nenáviděl ženy". Film mě fakt dostal. Byl natočen podle první části trilogie Millenium Stiega Larssona. Druhý díl akorát vyšel ve vydavatelství Host a jmenuje se "Dívka, která si hrála s ohněm". Hned při nejbližší příležitosti jsem knihu koupil a dal se do čtení. A dostala mě taky. Teď surfuju po internetu, prohlížím mapy Stockholmu a fotky z míst, kde se děj odehrává. Do Švédska prý ze stejného důvodu začali jezdit čtenáři Larssonovy trilogie... Už se těším na třetí díl a zároveň na další filmy, protože má být zfilmována celá trilogie. Bližší na www.stieg-larsson.cz".





    Kdesi jsem si přečetl recenzi na knížku Mariusza Szczygiela Gottland a rozhodl se ji pořídit. V knihkupectví v Letňanech - kam chodím pokaždé, když jsem v Praze - však knihu nemají, je vyprodaná. Knihu se mi daří sehnat až o pár týdnů později. Nepřečtu ji jedním dechem, ale vychutnávám si ji kapitolu po kapitole, příběh po příběhu, jeden životní osud po druhém. Před mýma očima a v mých myšlenkách se tak postupně objevuje Tomáš Baťa, Lída Baarová, Eduard Kirchberger alias Karel Fabián, Marta Kubišová, Jaroslava Moserová a další. Jak se říká: život je jeden z nejtěžších... Hlavně ale není černobílý. V průběhu čtení se často vrhám na internet a hledám více informací, snažím se sehnat nějakou knihu Eduarda Kirchbergera před jeho proměnou v Karla Fabiána i po ní. Připravuji se na výlet do Zlína, abych se pokusil na vlastní oči vidět zbytky Baťova impéria. Reportáž o Jaroslavě Moserová napsal Szczygiel v roce 2003, v roce 2006 zemřela a dnes jsou - jak jinak - její stránky www.moserova.cz nefunkční. Jak příznačné - co po nás v dnešní elektronické době vlastně zbyde? (Po nás nic, po Moserové spousty odkazů, stop, lidí kterým pomohla a čtenářů Dicka Francise jehož detektivky překládala...)
    Stránky Mariusza Szczygiela jsou zde.

    Zajímavé odkazy:
    Readme.cc | Iliteratura | Elektronické knihy (Chaves) |
    V Levných knihách jsem objevil krabici s audioknihou - 10 CD s románem 1984 George Orwella. Zatím jsem knihu četl jenom v anglické zjednodušené verzi a tak s nadšením poslouchám (převážně v autě) hodiny četby. A stává se ze mne příznivec a vyznavač mluveného slova. Ještě, že máme internet a tak kromě Českého rozhlasu, kde se dá oficiálně a legálně od 1. září 2008 stáhnout povinná četba ve formátu mp3, se zde dá najít spousta zajímavých románů. Jedním z velkých překvapení je pro mne Den trifidů Johna Wyndhama.

    Zajímavé odkazy:
    Panáček v říši mluveného slova | Království mluveného slova | Stránky Miloše Němce o literatuře |
    "...co je život než vzpomínka? Všechno jsou jen vzpomínky. Co bychom byli bez nich? Jen rám bez plátna, prázdnota v přítomnosti..."

    "...coby správní sasaren mluvili, i když neměli co říct, jakoby se báli zmlknout, aby je ticho, co se vznášelo kdesi nad korunami džungle, nepohltilo..."

    "...Všechno vám mohou vzít, chýši zapálit, manželku odčarovat, ale vzpomínky ne. Ty vám nikdo nevezme..."

    "Tehdy Davidovi konečně došlo, že je na této Zemi opravdu jen na návštěvě, že je jen poutník od východu k západu slunce, že jednou zmizí a už nikdy nebude, že každý den by měl dělat to, co by si přál v den své smrti. Odpouštět, milovat a těšit se ze všeho, aby jednou v očích neměl strach, ale zvláštní sílu jako jeho babička."

    "Najednou si přál taky potkat dvě dívky se psem, jež by mu připomněly, že si každý okamžik ve dnech našeho života můžeme vybrat."

    (Josef Formánek - Prsatý muž a zloděj příběhů"
    Tristessa na Písmákovi


    Mailem jsem obdržel tuto zprávu:
    "Nové zjištění vědců.
    Sledování ženského poprsí je dobré pro zdraví mužů a prodlužuje jim život. Vědci objevili, že 10 minut pokukování po ženských prsou je pro tělo stejně prospěšné přibližně jako hodina a půl sportování. Pětiletá studie 200 mužů ukázala, že ti muži, kteří pravidelně sledují každý den nádherné ženy s vyvinutým poprsím, mají nižší krevní tlak, méně srdečních potíží a pomalejší tep než muži, kteří dámské vnady běžně (například na ulici) neobdivují. Doktor Karen Weatherby, který vedl tuto studii v Německu, napsal v New England Journal of Medicine: "Právě 10 minut sledování ženských vnad je přibližně stejné, jako třicetiminutové cvičení aerobiku. Sexuální vzrušení rozpumpuje srdce, které rozproudí krevv žilách. Není tedy pochyb, že zírání mužů na ženská ňadra je pro muže zdravé. Naše studie ukázala, ľže okouzlení z této aktivity pár minut denně snižuje riziko srdečních onemocnění na polovinu. Věříme, že muž, který má takovéhoto koníčka se dožije v průměru o 4-5 let déle." Takže pánové vzhůru na "kozy" a dámy udělejte nám tu radost a pro naše zdraví se trochu poodhalte, pokud uvidíte muže, který na vás s otevřenými ústy doslova čumí."
    Většinou, když čtu nějakou knížku od dosud pro mne neobjeveného autora, pídím se po informacích o jeho životě - teprve pak trochu začínám chápat kontext, jednotlivé díly skládačky do sebe začínají zapadat - vždyť kdo by mohl chápat Malý testament neznajíc život Villonův?
    Občas si pak člověk uvědomí (pro něj) nečekané souvislosti...
    Samostatnou kapitolou v životě člověka jsou ženy (a co teprve v životě umělce!).


    Inspirací pro tyto obrazy byla Gigerovi jeho partnerka herečka Li Tobler, která se v r. 1975 - rok po namalování tohoto obrazu - zastřelila.

    Zajímavé odkazy:
    Sibylle Ruppert
    HR Giger
    Giger


    Na adrese http://www.intimnosti.cz/ jsem objevil zajímavé texty, jeden příklad z článku Penetruj do vagíny:

    Podivná atmosféra by nastala v ložnici, kde by žena sdělila muži: "Milý, prosím, koituj mě, penetruj mi penisem do vagíny, moje labia jsou již rozevřena!" Fuj, řekne správný Čech, a bude mít pravdu.
    Oč poetičtěji a citověji zní ono na smrt zapovězené: "Milý, prosím, strč mi čuráka do kundy, moje pysky jsou již rozevřené!" Bohužel, zde řekne průměrný Čech rovněž fuj. Takže realita si zkrátka musí vystačit se zájmeny: "Ty, prosím, dej mi to tam, moje tyto jsou už tento, rozevřené!"
    Tisíc a jednu variantu takto směšných dorozumívacích zmetků bychom slyšeli, kdybychom se stali přísedícími při milování v českých ložnicích. To vše jen proto, že patricentrické civilizace z různých důvodů tabuizují slova, která tzv. lepší lidé nepoužívají, byť za tabuizovaná slova neexistují adekvátní, v běžné komunikaci použitelné náhrady.

    Recenze na knihu Pan prstenu v Rudem Pravu z roku 1977

    Jde o dalsi utok proti socialistickemu zrizeni. Rise zla, z niz se vali popel a dym, je pruhledne umistena na vychode, obrazem delnicke tridy, ktera jednotna v potu tvare buduje tezky prumysl, maji byt odporni a zli skreti. Samozrejme ze synacek z burzoazni rodiny nemuze videt na tezke praci nic krasneho a povznasejiciho. Obyvatele zapadu - zemi oplyvajicich mlekem a strdim - elfove (neboli aristokracie), lide(burzoazie) a hobiti(statkari) ziji naopak v blahobytu (aniz je vysvetleno, odkud jej ziskavaji) a jedine, co je trapi, je "hrozba" z vychodu. "Sily dobra" zde predstavuje sbirka predstavitelu techto reakcnich kruhu, jejichz ruce se nikdy nedotkly poradne prace. Jejich vudcem je Gandalf, siritel zpatecnicke ideologie, s jejiz pomoci udrzuje obyvatelstvo v nevedomosti a strachu pred pokrokem. (...! ) Neni pak divu, ze Saruman, zastance utlacovanych a pritel pokroku, je prohlasen za zradce a jeho sidlo je zniceno bojuvkou fanatickych zpatecniku. Kdyz pak siri socialismus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestan hobity,podporovanymi a placenymi kapitalistickou mocnosti Gondorem. (...) Ale socialismus se nastesti neda znicit hozenim jakekoli sve relikvie, i te nejposvatnejsi, do ohne. Drz se Mordore, obkliceny nepratelskymi reakcnimi sousedy.




    Gary Snyder - Zemědům:
    "Praxe meditace, pro kterou je potřeba pouze "kus země pod nohama", vymaže hory odpadu, napumpované do našich myslí pomocí masmédií a supermarketových univerzit."

    "Tento poslední aspekt pro mne znamená podporovat jakoukoliv kulturní a ekonomickou revoluci, která jasně vede ke svobodnému, mezinárodnímu, beztřídnímu světu. To znamená použít takových prostředků, jakými jsou občanská neposlušnost, přímá kritika, protest, pacifismus, dobrovolná skromnost a dokonce, pokud jde o zkrocení nějakého vášnivého pomatence, i mírné násilí. To znamená vyhlásit co možná nejširší spektrum nenásilného chování jednotlivce - bránit právo jedinců kouřit konopí, požívat peyotl, vyznávat mnohoženství, mnohomužství nebo být homosexuální... To znamená respektovat inteligenci a vzdělání, ale ne jako chtíč nebo prostředky k osobní moci."

    "...člověk nepotřebuje univerzity a knihovny, potřebuje si uvědomit, kvůli čemu tu je..."

    "...Nebo mít ženu a dítě, žít blízko oceánu a umět si opatřit potravu..."

    "To, jež obsahuje veškerou změnu, se nikdy nemění, beze změny ztrácí čas smysl, bez času zaniká prostor. Tak dosahujeme prázdnoty."

    "Cvičení v sebeovládání je jednoduché, je jasně vymezené, negativní a obvykle založené na určitých daných kulturních hodnotách. Cvičení v následování svých tužeb, vždycky dělat to, co chcete dělat, je těžší. Vyžaduje důkladné poznání vlastních pohnutek, pečlivou rovnováhu svobodného jednání a smyslu pro kulturní tabu - vědět, zdali je ta která "tužba" instinktivní, kulturní nebo osobní, výplodem myšlení, rozjímání nebo nevědomí" /9. srpna 1953/

    "Tři čtvrtiny filosofie a literatury jsou výplody lidí snažících se sami sebe přesvědčit, že se jim opravdu líbí v té kleci, do které se nechali vlákat." /24. října 1956/

    "Podívej se na mě - chamtivost mi zničila život. Pokaždé, když něco vidím, myslím si, že to musím mít. Ale čím víc si nahrabeš, tím víc ti toho uniká."


    Mirdův příspěvek na tuto stránku:
    "Když už ...., tak ať to stojí za to"
    - ale nejsem si úplně jist co Mirda myslí těmi čtyřmi tečkami - mohlo by to být "seru" ?!



    Bývalý člen legendární britské skupiny Beatles George Harrison ve čtvrtek 29/11/2001 večer zemřel v Los Angeles v bytě svého přítele. Harrisonova žena Olivia i jeho syn Dhani byli v době smrti s ním.
    Harrisonova rodina vydala prohlášení, ve kterém říká: "Opustil tento svět tak, jak v něm žil - ve víře v Boha, bez bázně ze smrti, v klidu a v objetí rodiny i nejbližších přátel. Často říkával: Všechno může počkat, ale hledání Boha a vzájemné lásky ne."

    "Rozviň svůj klid"
    "Buď v prdeli"

    Walt Whitman:
    "Takto bys měl konat: Miluj zemi a slunce a zvěř, opovrhuj bohatstvím, dávej almužnu každému, kdo si o ni řekne, zastávej se hlupců a bláznů, věnuj své příjmy a práci druhým, nenáviď tyrany, nepři se o Bohu, k lidem buď trpělivý a shovívavý, neskláněj se před známým ani neznámým nebo před mužem či muži, jednej upřímně se silnými nevzdělanými osobami a matkami od rodin, čti tyto stránky na otevřeném povětří v každém období každého roku, přebírej si vše, co tě učili ve škole nebo kostele, neb co ti řekly knihy, opusť vše, co zraňuje tvou duši a ty sám budeš velkou básní a dosáhneš nejbohatší plynulosti nejen slov, ale i tichých linek rtů a tváře a řas a každičkého pohybu tvého těla."

    Harold Rosenberg:
    "Pokrok v umění nastává v okamžiku, kdy se umění vymyká charakteristikám umění"

    Charlie Parker:
    "Pokud to nežijete, nemůže vám to lézt z trubky...;...neexistuje hranice umění..."

    tuším, že Kerouac:
    "...ale já mám takovou představu parádní ruksakový revoluce tisíců a nebo možná i miliónu mladejch Američanů, který se tu budou toulat s batohama na zádech, budou se chodit do hor modlit, rozesmívat děti a těšit starý lidi, mladý holky budou obšťastňovat a starší ještě víc, a všichni to budou blázni zenu, co se věnujou psaní básní, který se jim najednou jen tak, bez nějakýho zvláštního důvodu objeví v hlavě..."



    Allen Ginsberg:
    "Raději než žít v pokojích ´vytapetovaných vizemi peněz´, raději nežli si ostříhat vlasy, řádně se oblékat, koupat se a pravidelně pracovat pro mrtvého čuráka otřepané obsese, volí beatnický hrdina ´Patersona´ šílenství..."

    Dneska nebo včera jsem v rádiu slyšel nějakou písničku, zaujala mě tato slova:
    "...hledáme lásku na míru a nikdy ji nenajdem..."


    Jack Kerouac - Tristessa:
    "Ty máš svoje život, a já mám moje mysl, a Jack má jeho", říká o mně a vrací mi můj život zpět a nevynucuje si ho pro sebe, jako to dělá tolik žen, které miluješ. Ale já, ač ji miluji, chci odsud pryč.

    Jack Kerouac - Maggie Cassidyová:
    "...Prošel jsem širý temný svět, brázdil jsem zemi, oceán i vzduch, stával jsem na plošinách vlaků a můj obrovský stín letěl nad krajinou, osvětlen rudou září lokomotiv, byl jsem všemocný a tyčil se nad noční zemí jako Bůh - ale už nikdy jsem tak nemiloval prstík, co si mě omotal. Hltal jsem očima její tvář; to se jí líbilo; a já hlupák nevěděl, že mě miluje - nechápal jsem to."




    Gregory Corso - American Express:
    "...Pokud vzbuzuji dojem, že jsem nešťastný, pak jen proto, že nemám trpělivost s lidmi. Většina z nich je mrtvá, ještě než jsou mrtví. A vždycky jsou proti něčemu nebo někomu - mrtví lidé s malichernými přesvědčeními, malichernými nenávistmi a přál bych vám vidět, jak jsou odhodlaní a jak jsou o nich přesvědčení..."
    Eva:

    ...We have to let go. There really is nothing else we can do. Simply because the past has already gone and if we cling to what has gone, we cannot be fully with what is here now...

    ...when someone is seeking it happens quite easily that he only sees the thing that he is seeking, that he is unable to find anything, unable to absorb anything, because he is only thinking of the thing he is seeking, because he has a goal, because he is obsessed with his goal. Seeking means to have a goal, but finding means to be free, to be receptive, to have no goal... (Siddhartha - Hermann Hesse)

    ...Pinning our hopes on another person keeps us dependent. It keeps us from making those choices tailored to who we are and who we want to be..

    ... It only takes one person to change your life - YOU...

    ...True intimacy with another human being can only be experienced when you have found true peace within yourself...


    Virginie

    "Le guerrier de la lumiere ne tombe pas dans le piege du mot "Liberte". Quand un peuple est opprime, la liberte est un concept clair. Alors, se servant de son epee et de son bouclier, il lutte jusqu'au bout de ses forces et risque sa vie. Devant l'opposition, la liberte est une notion facile ŕ comprendre: c'est l'oppose de l'esclavage. Mais parfois le guerrier entend les anciens dire : "Quand je cesserai de travailler, je serai libre". Et puis, au bout d'un an, ils se plaignent : "La vie n'est qu'ennui et routine". Dans ce cas, la liberte est plus difficile ŕ comprendre; elle signifie absence de sens. Un guerrier de la lumiere est toujours engage. Il est esclave de son reve, et libre de ses pas."
    Paulo Coelho - Manuel du Guerrier de la Lumiere